"CZĄSTKA PODLASIA"

2014/11/24

"Cząstka Podlasia"   to urzekający projekt filmowy fotografa Zdzisława Folgi i filmowca Pawła Jankowskiego.Twórcy filmu to mieszkańcy Podlasia, którzy postanowili zrealizować dokument pokazujący wyjątkowość przyrody i niepowtarzalny klimat wschodnich kresów Polski.
Założeniem autorów, odkrywających na nowo, nawet przed samymi sobą, podlaskie wsie, puszcze, mokradła, bagna i doliny rzek, było pokazanie piękna ciągle dziewiczej podlaskiej przyrody, oraz związku człowieka z naturą.

Zdjęcia kręcono w  ciekawych i niedostępnych miejscach, nocą, o świcie, z balonu przelatującego nad podlaskimi łąkami, czy z pontonu płynącego po rzece. Część ujęć zrealizowanych została techniką po klatkową, polegającą na wykonywaniu zdjęć w dużych odstępach czasu, a następnie wyświetlaniu ich w przyśpieszonym tempie. Na jedną sekundę filmu potrzeba aż dwudziestu pięciu zdjęć. Dzięki temu, niezwykły ruch chmur na niebie czy gwiaździste niebo pokazane zostało w wyjątkowy sposób.
Prace nad projektem trwały od blisko trzech lat, wszystko realizowane było z niezwykłą cierpliwością, starannością i wielką dbałością o szczegóły. Szykuje się nam naprawdę fantastyczna uczta dla oka i ducha.

Nie jest to kolejny film promujący Podlasie, czy produkcja kręcona na zamówienie. To dokumentalna i poetycka podróż bez słów  do krainy, która powoli, lecz nieuchronnie odchodzi w zapomnienie. 
Piękną, klimatyczną ścieżkę dźwiękową  do filmu skomponował Marek Kubik.

Pokaz premierowy filmu już wkrótce- 18 grudnia w Białymstoku.

Oto dwa krótkie  zwiastuny:

"Cząstka Podlasia".
Filmowa podróż po wschodnich zakątkach Polski.
Realizacja: Zbigniew Folga i Paweł Jankowski
Muzyka: Marek Kubik

 Przyjemnego oglądania.


Postscriptum


Jestem już po tak wyczekiwanej przeze mnie premierowej projekcji kinowej.
Nie zawiodłam się. To była uczta dla oczu i uszu. Pięknym, poetyckim obrazom towarzyszyła nastrojowa, przecudowna muzyka. Taka swojska polska "Samsara". Obrazy okiem obiektywu malowane: ptaki zrywające się do lotu o poranku nad rzeką, wielkie stado żubrów tulące się do siebie w śnieżycy, niewiarygodnie kręte meandry rzek Narwi i Biebrzy widziane z lotu ptaka, czy spracowane ręce podlaskich staruszek. 
Jestem dumna z tego, ze mieszkam w tak wielokulturowym zakątku Polski, bo pokazywane w filmie mniejszości religijne, oprócz bujnej przyrody oczywiście, czynią Podlasie miejscem naprawdę wyjątkowym.

http://wyborcza.pl/1,75475,17711646,Tajemnica__Czastki_Podlasia___Dlaczego_bilety_na_film.html

5 komentarzy :

 1. interesujące :)
  Dobrze że są ludzie, którzy realizują takie projekty... :)

  Oglądałaś "Wilcze Góry" ?? :)
  Polecamy, i pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oglądałam, ale już wiem, ze chcę ten film obejrzeć. Serdeczne dzięki !

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielki szacunek i pokłon dla Autorów!
  Jestem zachwycona!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już się nie mogę doczekać premiery! Bilety zakupione :). O swoich wrażeniach z pokazu napiszę wkrótce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądając trailer aż przeszły mnie dreszcze.. Muszę koniecznie zobaczyć ten film. Dziękuję :)

   Usuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)