SIEMIANÓWKA - PODLASKIE JEZIORO

2021/06/04

 

Zalew Siemianówka, największy sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu,  powstał na początku lat dziewięćdziesiątych  przez spiętrzenie wód górnej Narwi czołową betonową zaporą w miejscowości Bondary. Budowa trwała  16 lat i nazywana była ostatnią wielka inwestycją PRL-u.
 
 
 Aby wybudować zbiornik wodny musiano całkowicie wysiedlić aż pięć  wsi i całkowicie zmienić  życie kilkuset  osób, co niejednokrotnie wiązało się z wielkimi dramatami, ponieważ  ludzie, szczególnie starsi, musieli opuścić miejsce  z którym wiązały się wspomnienia całego ich życia. Pozostałości po tych wsiach spoczywają teraz pod spokojna tafla jeziora  ale jeszcze wciąż żyją ci,  którzy pamiętają czasy, kiedy we wsiach Rudnia, Garbary, Bołtryki, Łuka, Bachury kwitło sielskie i spokojne życie. Na Youtube można obejrzeć wspomnienia byłych mieszkańców wysiedlonych wsi. 
 
 Na potrzeby wysiedlonych wybudowano osiedla mieszkaniowe w Bondarach i Michałowie, gdzie przeniosła się większość wysiedlonych. Ale czy wygodne "bloki" mieszkalne z łazienkami dały im szczęście? Nie mnie to oceniać, ale na pewno nieraz z tęsknotą spoglądali na niebieskie wody jeziora, które pochłonęły ich dotychczasowy świat i odmieniły życie całego regionu.
 


Zbiornik retencyjny zajmuje obecnie 32 tysiące km2 i stanowi trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik w Polsce. Wielkością przypomina jezioro Wigry. Po zamknięciu tamy napełniał się przez 5 lat. Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych stanowi raj dla wędkarzy oraz ornitologów. 

Nad Siemianówką na potrzeby turystów powstały miejsca rekreacyjne: jedno w Starym Dworze, drugie w Rudni (Bondarach) wyposażone w typową dla wypoczynku infrastrukturę typu plaża, place zabaw, wiaty ogniskowe, boiska i pole namiotowe oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego.  Można tam miło spędzić czas, podczas turystycznego wypadu na Podlasie.

4 komentarze :

 1. Witaj Inko po tak długiej przerwie. Zbiornik i miejsca rekreacyjne bardzo ładne i warte odwiedzenia.
  Droga Inko, nie znikaj już na tak długo.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia zbiornika jest bardzo podobna do Zalewu Czorsztyńskiego na Dunajcu, wtedy też wysiedlono kilka wsi. Teraz takie miejsca cieszą turystów, chociaż ich główne przeznaczenie jest inne np. ochrona przed powodziami. Wędrując po Podlasiu tam jednak nie dotarliśmy. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny zbiornik
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały teren rekreacyjny. Jednak szkoda tych pięciu wsi i ich mieszkańców.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)