POWSTAŃCZE MOGIŁY W KOPNEJ GÓRZE k.SUPRAŚLA

2015/03/03
Tragiczna historia dwóch polskich XIX-wiecznych powstań narodowościowych, związana jest w ogromnej mierze z obszarami leśnymi. Puszcza Knyszyńska skrywa wiele miejsc będących niemymi świadkami tych dramatycznych wydarzeń, a po puszczańskich kniejach prowadzą szlaki krwawych bitew i potyczek.

Kopna Góra leżąca mniej więcej w połowie drogi miedzy Supraślem a Krynkami jest miejscem spoczynku 46 powstańców listopadowych, dowodzonych przez płk.Józefa Zaliwskiego, poległych podczas walk nad rzeką Sokołdą w 1831 r.  Zbiorową mogiłę powstańców odkryto w 2010 roku przy szosie prowadzącej z Supraśla do granicy państwa, po kilku latach poszukiwań. W grobie odkryto szczątki młodych mężczyzn w wieku około 20- 30 lat. Na wydobytych z ziemi szkieletach stwierdzono liczne obrażenia, świadczące o tym, że ranni najprawdopodobniej byli dobijani.

Mały cmentarzyk powstał niedaleko leżącej przy drodze prawdziwej, zbiorowej, powstańczej mogiły, w pobliżu pięknych i wiekowych dębów. Na każdym z 46 grobów umieszczony został głaz z wizerunkiem orła, a nad całym cmentarzykiem czuwa wysoka, granitowa kolumna, zwieńczona rzeźbą przedstawiającą powstańczego orła.


Powstańczy cmentarzyk. Wypełnione powagą i spokojem miejsce, na którym wiecznym snem spoczywają chłopcy, którzy kiedyś oddali swe młode życie w obronie Ojczyzny. Miejsce, które w dzisiejszych czasach, pełnych politycznych niepokojów i eskalacji niepotrzebnych napięć - napełnia gorzką refleksją.
Oby znowu w zawierusze dziejów nie pozostały po nas, współczesnych,  takie bezimienne i zapomniane groby...

14 komentarzy :

 1. Nie tylko Puszcza Knyszyńska skrywa wiele miejsc, które są niemymi świadkami tragicznych czasów.
  Należy o tym mówić, pisać,robić zdjęcia. Nie możemy zapomnieć.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat jest wzniosły i smutny. Warto jednak podkreślić, że nagrobki - choć cmentarz leży na uboczu - są naprawdę piękne.
  Oby takie cmentarze nie musiały już nigdy powstawać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. To wspaniale, że nie zapomina się o naszych bohaterach często bezimiennych. Miejsce ich stałego spoczynku jest bardzo zadbane i chociaż tyle można dla ich pamięci zrobić. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba dbać o pamięć bohaterów, ale najważniejsza jest dbałość o to, by taki historyczny scenariusz więcej się nie powtórzył. Dziękuję za komentarze i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wzruszają mnie takie miejsca. Podobnie jak cmentarz Orląt Lwowskich. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobnie jak cmentarz na Rossie w Wilnie....Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. ...niczym łza spływa tu w ciemność biało - czerwona flaga...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 1831:) Nigdy nie zrozumiem zadnych wojen ani walk :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Takim bohaterom należy się pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy post! Nie wiesz może, czy groby te znaleziono podczas badań archeologicznych, czy może przez historycznych zapaleńców? U nas można znaleźć jedynie mogiły konfederatów barskich i żołnierzy z obu Wojen Światowych. Natomiast XIX wieczne powstania nie objęły swym zasięgiem Beskidu Niskiego.
  Pozdrawiamy:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kopna Góra jest miejscem w którym splatają się losy dwóch powstań: Listopadowego i Styczniowego. Groby powstańców listopadowych zostały odkryte bardzo niedawno dzięki poszukiwaniom osób prywatnych. Przed kilkoma laty miejscowy historyk przeglądając księgi w parafii Szudziałowo dotarł do informacji, że jednym z miejsc pochówku poległych w powstaniu listopadowym jest Kopna Góra. Wcześniej Po podjęciu poszukiwań, obok pomnika upamiętniającego walczących w powstaniu styczniowym odkryto mogiły 46. członków powstańczego oddziału dowodzonego przez płk. Józefa Zaliwskiego. W 2010 r. została przeprowadzona ich ekshumacja, a szczątki pochowano na specjalnie dla nich zbudowanym cmentarzyku w Kopnej Górze. Niestety, wzbudziło to wiele lokalnych kontrowersji. Ale to temat który mnie nie interesuje.

   Usuń
 12. Tak, kojarzę te miejsce. Zaraz za ogrodzeniem znajduje się arboretum. Chyba z rok temu pisałem o nim trochę na blogu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)