CZY WARTO ODWIEDZIĆ OLECKO?

2015/03/15


Olecko to miasto leżące we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, położone nad pięknym, rynnowym jeziorem Olecko Wielkie i przepływającą przez nie rzeką Legą (Olegą).  Na wznoszącym się nad jeziorem wzgórzu, jako pierwsi założyli warownię dawni, pogańscy mieszkańcy tych ziem- Jaćwingowie. Po podboju tych terenów przez Zakon Krzyżacki, na miejscu warowni wniesiono niewielki zameczek myśliwski.

Margrabowę, bo tak dawniej nazywało się miasteczko, w XVI wieku powołał do życia margrabia Albrecht von Hohenzollern, prawie jednocześnie z zakładanym nieopodal przez polskiego króla Zygmunta Augusta- miastem Augustowem.  W XVII wieku w miejsce myśliwskiego zameczka wzniesiono fortecę i ustanowiono ją siedzibą starostów. Niestety, po okazałej warowni prawie nic nie zostało. Obecny, bardzo ciekawy skądinąd,  budynek "Zamku" został zbudowany jako siedziba władz powiatowych, obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Technicznych.Nad wodę można dostać się bezpośrednio z centrum miasta. Od rynku do jeziora,  łagodnie opadającą w dół do jeziora drogą, odległość wynosi  jedynie kilkaset metrów. Ścieżka spacerowa wzdłuż akwenu rozpoczyna się romantycznie ocienionym kamiennym mostkiem, a następnie wiedzie zakolami rzeki, by potem prowadzić drewnianym pomostem,  ponad zarośniętymi sitowiem brzegami jeziora, będącymi domem dla niezliczonej ilości ptactwa wodnego.
Wokół jeziora Olecko Wielkie prowadzi tak zwana  "Wiewiórcza ścieżka",  czyli wygodna spacerowo-rowerowa trasa o długości 12 kilometrów. Przy odrobinie uwagi można z niej wypatrzyć wiele objętych ochroną gatunków roślin i zwierząt. Trasę urozmaicają pomosty i punkty widokowe.
Wzdłuż początkowego odcinka ścieżki rozłożyły się wypożyczalnie sprzętu wodnego, pole namiotowe, wielka hala-sportowo-widowiskowa, a nieco dalej miejska plaża z malowniczym, drewnianym molo, zbudowanym w latach 30 ubiegłego wieku. Cała infrastruktura stworzyła doskonałe miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.

Olecko spośród innych miast wyróżnia niezwykłych rozmiarów rynek miejski. Olbrzymi, bo mający około 6 ha, niezwykły, jak na tak nieduże miasto, jest jednym z największych w ...Europie. Jest większy nawet od Starego Rynku w Krakowie!
Część rynku zajmuje obecnie park, część wybudowany w latach 90-tych  kościół, a na pozostałej części mieści się wielki plac, na którym urządzane są imprezy miejskie, między innymi słynny "Przystanek Olecko" powstały na kanwie popularności serialu "Przystanek Alaska". Olecki rynek otaczają kryte czerwonymi dachami kamieniczki.Olecko to miasto dzieciństwa jednego z liderów grupy Lady Pank- Janusza Panasewicza, który zawsze z dumą podkreślał  swoje związki z ziemią Olecką,  oraz dziennikarza muzycznego Roberta Leszczyńskiego. Mieszkał tam  również i pracował w Oleckim Domu Kultury Marek Gałązka, założyciel grupy balladowej "Po drodze" i wielki popularyzator twórczości Edwarda Stachury.

Marek Gałązka "Czy warto"


Jechać by można do miast
Lub w las,
Na błoń

Na koń 
I goń
Nieboskłon

O tak, to WARTO! 

9 komentarzy :

 1. Widzę, że warto się wybrać, pospacerować po mieście i odpocząć nad jeziorem.

  OdpowiedzUsuń
 2. 12 km to całkiem sporo, ale chętnie wybrałabym się tam na spacer. Tyle mamy w kraju pięknych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale pięknie, ile zieleni...Wspaniałe miejsce na wypoczynek.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż jesteśmy z warminsko-mazurskiego w Olecku jeszcze nie byliśmy nigdy :-/ Swoim wpisem na pewno nas do tego zachęciłaś, aby to w najbliższym czasie zmienić :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ...warto:) dla mnie z dwóch powodów; przyrody niemal jak w lubuskim i architektury, która to bardzo przypomina tą na Pomorzu Zachodnim...:)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie tam, na pewno warto odwiedzać takie piękne mjejsca, w PL ich nie brakuje ;)
  Pokazałam koleżance ( Kubance) Polskę w filmiku, była oczarowana!

  OdpowiedzUsuń
 7. Olecko leży nieco na uboczu znanych turystycznych szlaków. Mazury Garbate i północna Suwalszczyzna są jednak coraz bardziej doceniane za nieskażone piękno przyrody i cudowną falistość krajobrazu.

  OdpowiedzUsuń
 8. WStyd mi po prostu, bo bywalam na Mazurach a do Olecka nie zajrzalam. Widac, ze miasto bardzo fajnie polozone, do tego z historia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej! Dawno nie było mnie w olecku. Patrzę w internecie i widzę ze lista kantorów w Olecku się powiększyła: https://strefawalut.pl/kantory/olecko. Macie swoje typy? Gdzie warto wymienic pieniazki?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)