DWOREK W KUROWIE I NAREW ZIMĄ

2016/02/08

Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego mieści się w dawnym, szlacheckim dworze w miejscowości Kurowo nad brzegiem rzeki Narwi. Ponieważ jeszcze nigdy nie widziałam nadnarwiańskich kładek w zimowej odsłonie, wybrałam się tam pewnego styczniowego dnia. Słoneczna pogoda wręcz zachęcała do spacerów, powietrze ścinał delikatny mrozek,  a bezchmurne niebo odbijało się od czystej  bieli śniegu pokrywającego pola. 


Do dworku w Kurowie można dojechać malowniczą, obsadzoną starymi wierzbami drogą. Wiedzie tędy czerwony i niebieski szlak rowerowy wzdłuż doliny Narwi.


 

Dwór w majątku Kurowo został zbudowany pod koniec XIX wieku i rozbudowany w 1920 roku. Jego właścicielem był Franciszek Kołodziejski. Wojny obeszły się z majątkiem stosunkowo łagodnie, uratował się dwór, oraz przetrwały wszystkie budynki mieszkalne, gospodarcze, młyn oraz park dworski w którym 51 drzew zakwalifikowano jako pomniki przyrody. Po wojnie  z majątku utworzono PGR i przez czterdzieści lat istniało tu gospodarstwo hodowlano- nasienne. W 1988 roku dwór wraz z otaczającym go parkiem został przejęty przez Zarząd Narwiańskiego Parku Narodowego i starannie odremontowany. Obecnie mieści się w nim  siedziba Dyrekcji Parku.


Nad rzeką, tuż za  zabytkowym dworkiem, uwagę przyciąga ciekawa ścieżka edukacyjna: "Kładka wśród bagien" z drewnianą wieżą  widokową, z której  można podglądać naturę i podziwiać okolicę. Meandrująca  sieć rzecznych koryt stwarza doskonałe warunki dla przenikania się różnorodnych ekosystemów. Oprócz bujnej roślinności wielkim walorem "polskiej Amazonii" jest ponad dwieście  gatunków ptaków występujących i gniazdujących w tej okolicy.
Nie jestem, jak mogłoby się wydawać,  jakąś szczególną maniaczką podmokłych i bagiennych klimatów, ale uparcie  polecam nadnarwiańskie turzycowiska i olsy wszystkim tym,  którzy chcą się poobserwować ptaki, czy zwyczajnie pobyć sam na sam z przyrodą. Jedynymi, spotkanymi przeze mnie ludźmi  w okolicy, byli rybacy łowiący ryby w przerębli na zamarzniętej odnodze rzeki.  
 Jeszcze tylko rzut oka na Narew w okolicach Tykocina, tonącą w ciepłych promieniach zniżającego się nad horyzont słońca i pełna wspaniałych wrażeń wracam do domu...

Informacje praktyczne:

Jak dojechać: 
Do dworku w Kurowie można dojechać skręcając z drogi krajowej nr 8 na węźle w Jeżewie Starym na drogę 671  w kierunku Wysokiego Mazowieckiego, a następnie na Pajewo i dalej wzdłuż widocznych oznaczeń.

Atrakcje w pobliżu:  
Kładka na Narwi Waniewo- Śliwno
Zerwany most w Kruszewie
Fort Koziołek
Pałacyk Branickich w Choroszczy
Synagoga i zamek w Tykocinie30 komentarzy :

 1. Bajeczne te Twoje fotografie. Można się zakochać w tych pejzażach zimowych.
  No i światło - idealne.
  Piękny spacer, powiedziałabym nawet taki cichy, biały, poezja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne miejsce, a klimaty zdjęć jak z rysunków Wiktora Zina...

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne widoki, ale w tych zimowych wierzbach można się zakochać. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taką zimę to my rozumiemy,szkoda , że w tym roku takie wspaniałe zimowe dni należały do rzadkości. Miejsce wspaniale przedstawiłaś na swoich fotografiach, aż chciałoby się powiedzieć zimo wróć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały post.
  I te zdjęcia, takie piękne, tyle w nich światła... Na prawdę miałaś fajną wycieczkę :)

  Bardzo spodobała się nam ścieżka przyrodnicza - w sam raz dla dzieciaków, pomoże im to i owo o naturze sie dowiedzieć.

  Sam dworek również piękny, i miał szczęście, przetrwał....

  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zimowe krajobrazy. Ten szlak rowerowy wzdłuż doliny Narwi musi być cudowny latem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taką zimę z niebieskim niebem i bielutkim śniegiem mogłabym nawet polubić. Teraz jest pięknie, ale wiosna z przyjemnością bym tam też spacerowała może jakiegoś ptaszka bym zobaczyła. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ...Piękne fotografie, śnieg jak na obrazach Fałata :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne zdjęcia pięknego miejsca. Muszę sobie zapisać w planach do odwiedzenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Patrząc na te cudowne fotografie, aż zatęskniłam za taką właśnie zimą - słoneczną, mroźną, białą... Miejsce naprawdę godne uwagi! Spodobały mi się dodatkowe informacje praktyczne, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepieknie, taki dworek, to moje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Urocze zdjęcia. Chętnie wybrałabym się w Twoje strony, by zobaczyć te piękne lasy i ścieżki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. A u Ciebie na blogu piękna, prawdziwa zima, za którą szczerze mówiąc już się stęskniłam! Kocham wierzby - nadają zawsze niepowtarzalnego, baśniowego krajobrazu. Wszystko to w Narwiańskim Parku Narodowym tworzy przepiękną całość - i to właśnie o tej, zimowej porze roku. Pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ u Ciebie pięknie zimowo! Lubię takie klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam INKA!Jestem z rewizytą ale jestem mile zaskoczona moja wizyta na pewno nie skończy się na jednym komentarzu jeśli pozwolisz będę wpadać ,blog jest wspaniały serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale cudnie! Oglądałam gdzieś niedawno na blogu relację z Parku Narwiańskiego, ale w wersji bez śniegu. I sama nie wiem, kiedy tam jest piękniej. Tam jest chyba cudnie cały rok. A pojeździć tam na rowerze to dopiero musi być frajda.

  OdpowiedzUsuń
 17. Chociaż zimy nie znoszę, to obejrzeć na zdjęciach lubię jak najbardziej, zwłaszcza, że Twoje fotki są naprawdę bardzo ładne:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne zdjęcia i bajkowe krajobrazy. Rejony zupełnie mi nieznane, więc tym bardziej miło poczytać.
  Serdeczności ślę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Piękne zdjęcia i bajkowe krajobrazy. Rejony zupełnie mi nieznane, więc tym bardziej miło poczytać.
  Serdeczności ślę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak zwykle dziękuję hurtem za wszystkie miłe słowa i cieszę się, ze mogę pokazać Wam moje rodzinne wspaniałe Podlasie. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 21. Cudowna zaśnieżona droga! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Inko!
  Bardzo dawno oglądałam takie wspaniałe, zimowe zdjęcia.
  Aż trudno uwierzyć mi, że to tegoroczna zima.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam serdecznie!
  Urzekły mnie zdjęcia, szczególnie te z motywem drogi, bajkowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Piękna zimowa sceneria, a dworek prawie identyczny jak dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu,
  który niedawno opisywałam u siebie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)