MEGALITY BEGLIK TASH W BUŁGARII

2019/01/16

Stanowisko megalityczne Beglik Tash,  to miejsce z  jeszcze niezupełnie odkrytą historią, określane mianem bułgarskiego Stonehenge.   Beglik Tash znajduje się 4 km na północ od miejscowości Primorsko w kierunku parku krajobrazowego Ropotamo. Zmotoryzowani turyści mogą tam dojechać wygodną asfaltową  drogą, zostawić auto na  pobliskim parkingu, a następnie przejść jeszcze około pół kilometra leśną ścieżką. My ze względu na brak środka lokomocji wybrałyśmy się tam pieszo  z Primorska.   Droga do Beglik Tash ciągnie się wzdłuż szerokiej plaży, a następnie przez las i nie jest specjalnie męcząca, choć wiedzie cały czas pod górę. Wczesną wiosną, kiedy nie ma upałów,  taki spacer jest bardzo przyjemny, bo ze wzniesienia rozciąga się fajny widok na malowniczą zatokę i pobliską miejscowość letniskową- Primorsko.


Widok na przylądek Beglik Tash i opuszczoną letnią rezydencję Żiwkowa
Droga do Beglik Tash

Z góry widać miasto Primorsko


 
Beglik Tash jest uważane za najwcześniejsze trackie, megalityczne sanktuarium znalezione do tej pory w południowo-wschodniej Tracji i na wybrzeżu Morza Czarnego. Rozciąga się na około 12 ha i  składa się z dwóch okręgów utworzonych przez duże formacje skalne i kamienne głazy. 

Beglik Tash stał się znany bułgarskiej nauce dzięki ekspedycji archeologa Karela Shkorpila, który niedaleko wioski Kyprija (obecnie  Primorsko), w najwyższej części  Przylądka Beglik-Tash,  odkrył duży kamienny blok w kształcie odwróconego serca, który nazwał Apostoł-TashGłaz, który stoi tutaj prawdopodobnie od 5000 lat,  ma 12 metrów wysokości i 9 metrów długości i opiera się tylko w dwóch  punktach na innym wielkim kamieniu.
Do 2002 roku  Beglik-Tash nie był znany poza kręgami naukowymi, ponieważ stanowisko znajdowało się w lesie, na terytorium, które  było niegdyś częścią rezydencji myśliwskiej  szefa komunistycznego państwa: Todora Żiwkowa, rządzącego Bułgarią w latach 1954/89. W 2002 roku rozpoczęto prace badawcze i przez trzy lata starożytne sanktuarium zostało oczyszczone, a niektóre upadłe megality powrócono do ​​swojej pierwotnej pozycji. Jednak w 2005 r. wstrzymano prace z powodu niewystarczającego finansowania  i jak dotąd pełne badania archeologiczne terenu nie zostały jeszcze przeprowadzone. 
 Nie ma żadnego naukowego wyjaśnienia, w jaki sposób  wielkie kamienie zostały tam ustawione. Wydaje się niemożliwe, aby starożytni Trakowie byli w stanie przetransportować ogromne głazy o wadze 150 ton, zwłaszcza,   że prawdopodobnie nie posiadali wystarczającej technologii, ani maszyn  do ich podnoszenia. Tym samym Beglik Tash dołącza do wielu zagadkowych miejsc rozsianych na całym świecie, których  tajemnica powstania nie została do końca wyjaśniona.INFORMACJE PRAKTYCZNE:


 • Stanowisko Beglik Tash znajduje się 4 km na północ od miejscowości Primorsko w kierunku parku krajobrazowego Ropotamo, bilet wstępu w sezonie to 2 lewa, poza sezonem wstęp gratis.
 • Do sanktuarium prowadzi asfaltowa droga przez 3,5 km, potem trzeba przejść jeszcze kawałek po specjalnie przygotowanej leśnej ścieżce. Do parkingu przy asfaltowej drodze, można dojechać samochodem.

13 komentarzy :

 1. No ciekawe, jak te kamienie się tam znalazły. Lubię takie miejsca, pięknie i tajemniczo. :) Śliczne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Inko.
  Jestem pod wrażeniem Twoich zdjęć.
  Uwielbiam takie klimaty...
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe miejsce - nie znałem. Warto by zapytać o geologie tamtych miejsc - bo to wygląda na wychodnię skalną oczyszczoną z kamiennego gruzu i warstw humusu. Co oczywiście nie przeczy iż mogło to być sanktuarium, tyle że likwiduje problem transportu ciężkich bloków skalnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce. Odnotowuję na mojej liście miejsc do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli znowu maczali swoje łapki w tym wydarzeniu, cudzie natury - kosmici?
  Tyle ciekawych, niewyjaśnionej miejsc kryje nasza planeta.
  Super wszystko opisałaś i piękne zdjęcia.
  Ciesze się, że znów jesteś Inko.
  Wszystkiego dobrego.
  Pozdrawiam Cię bardzo ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Inko, niesamowite miejsce. Chociaż byłam w Bułgarii to nie słyszałam o nim.
  Wspaniale to wszystko przedstawiłaś i udokumentowałaś niezwykłymi zdjęciami.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezwykle ciekawe miejsce, pełne tajemnic, zagadek i niewyjaśnionych rytuałów. A do tego z legendą o ukrytym skarbie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejne tajemnicze miejsce, które nie wiadomo jak powstało. Warto takie miejsca odwiedzać i podziwiać. Świetne jest odwrócone serce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojej, Bułgaria... Kolejna pozycja na mojej liście "must-go" :) Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie znaleźć się w takim miejscu, gdzie nie wiesz co tam się właściwie działo te setki, tysiące lat temu. Zagadki są wciąż wokół nas i póki co nie jesteśmy w stanie ich w żaden, nawet naukowy sposób rozwiązać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niezwykła Bułgaria, bardzo mnie tam ciagnie. Może kiedyś się wybiorę. Nie wiedziałam że są tam takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę przyznać, że zdjęcia zachęcają do zwiedzenia tego miejsca. W Bułgarii byłam dwukrotnie i zawsze się plażowałam, w tym roku jednak wybieram się do Primorsko i chcę zwiedzić Park Narodowy Ropotamo.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)