NAJWIĘKSZE ATRAKCJE BIAŁEGOSTOKU I OKOLIC

2020/05/29


  Jeśli  w tych trudnych czasach stoicie przed dylematem na temat wyboru miejsca na wakacyjny wypoczynek, to nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej i...  wybierzcie Podlaskie. Podlasie, to nie tylko czyste powietrze, bujność przyrody i  sielskość krajobrazu.  To również kilkusetletnie zabytki  oraz setki kilometrów tras turystycznych w czterech  parkach narodowych. A co najważniejsze, czeka na was tutaj, sławna podlaska gościnność i dobre "swojskie" jadło.
   Informacje o wszystkich, wymienionych w dzisiejszym poście miejscach znajdują się na moim blogu, ale jeśli komuś nie chce szukać, to w małej pigułce pokażę Wam, co możecie zobaczyć w najbliższej okolicy stolicy Podlasia.


PAŁAC BRANICKICH - WERSAL PODLASKI

Na początek pochwalę się wspaniałą, barokową rezydencją dawnego  włodarza Białegostoku - hetmana Jana Klemensa Branickiego, która ze względu na wypracowane piękno budynku oraz wyszukane  założenia parkowe zyskała miano  "Wersalu Północy"! Nic dodać, nic ująć, sami się przekonajcie, tym bardziej, że w ostatnich czasach barokowemu ogrodowi pałacu przywraca się powoli dawną świetność.PARK PLANTY

Planty...Na Planty zjeżdżają całe rodziny z Białegostoku. Planty to ulubiony park miejski, popularne miejsce wypoczynku, spacerów, relaksu. Położony obok Pałacu Branickich, będący dawniej częścią założenia ogrodowego. Na Plantach można zjeść ulubione lody, pospacerować Aleją Zakochanych,zrobić zdjęcie przy Praczkach, usiąść na ławce przy kolorowych fontannach, kupić watę cukrową, posłuchać ulicznych grajków. Ech, wiele rzeczy można robić na Plantach...
PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

Dla miłośników tradycji i kultury ludowej Podlasia to miejsce kultowe. W skansenie ulokowanym  na rozległym terenie przy drodze wylotowej do Augustowa,znalazł miejsce ciekawy zbiór obiektów  architektury drewnianej. Znajdziemy tu kryte słomą chaty, spichlerze, dworek szlachecki oraz ekspozycję poświęconą bimbrownictwu leśnemu, dzięki której  poszerzymy wiedzę na temat produkcji lokalnego "samogonu". W pobliżu skansenu znajduje się dzika plaża nad rzeką Supraśl i atrakcja dla dzieci " Park Jurajski (nie-podlaskich) Dinozaurów".PAŁACYK W CHOROSZCZY

Takie podlaskie późnobarokowe cudo. To tutaj Izabela z Branickich pomieszkiwała, kiedy znudził jej się "wielkomiejski" zgiełk. Pałac  na sztucznej wyspie był wiejską posiadłością magnackiej rodziny Branickich. Jakie tam przyjęcia się niegdyś odbywały, jakie spływy łódkami, jakie karnawały... ho, ho, wystarczy poczytać. Dziś to wszystko wygląda bardzo skromnie, ale w pałacyku funkcjonuje Muzeum  Wnętrz Pałacowych. Zawsze coś!
 TYKOCIN PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ

Znajdujący się w odległości 25 km od Białegostoku Tykocin, to senne miasteczko w którym czas się zatrzymał co najmniej w ubiegłym stuleciu. Nic tu się prawie nie zmieniło od czasów,  kiedy w wielokulturowej społeczności miasta dominowała liczna diaspora  ludności wyznania mojżeszowego.  Jest tutaj dobrze zachowana dzielnica żydowska i XVII synagoga. Ale wcześniej stał wspaniały zamek w którym pomieszkiwał Zygmunt August i w którym  podczas potopu szwedzkiego odpierał szturm  Janusz Radziwiłł. To tak w skrócie. A na zachowanym rynku w kształcie trapezu cały czas stoi stoi barokowy kościół i posąg hetmana Czarnieckiego.

GRODZISKO KOŁO TYKOCINA

Mało kto o tym wie, ale w pobliżu Tykocina znajduje się XI wieczne grodzisko zwane "Zamczyskiem". Aby tam dotrzeć należy po trzech kilometrach za Tykocinem w skręcić w lewo w kierunku Sanik.  Po mniej więcej kilometrze po lewej stronie zobaczymy charakterystyczne wzniesienie   z którego dawniej można było obserwować  otoczenie. Polecam dla miłośników słowiańskich klimatów. Grodzisko jest dobrze widoczne, zachowały się  również wczesnośredniowieczne wały obronne. Piękna natura okolicy dopełnia całości.

KIERMUSY KRÓLESTWO STAROCI

Niedaleko Tykocina znajduje się prawdziwy raj dla miłośników staroci. To właśnie tutaj na Czarciej Polanie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się wielki jarmark na który zjeżdżają się handlarze starych przedmiotów.  Kto się zna, znajdzie prawdziwe perełki, a kto nie zadowoli się wyrobami  lokalnych wytwórców żywności. Kiermusy słyną również z dobrego jedzenia, a ostoja żubrów szczyci się pokaźną gromadką  dorodnych okazów.  Kiermusy oferują również ciekawe miejsca noclegowe i wypoczynek wśród śpiewu ptaków okolicznych rozległych łąk.


BAJKOWY SUPRAŚL

Supraśl, to niewielkie miasteczko w odległości 20 kilometrów od Białegostoku, ulubione miejsce na weekendowy wypad za miasto dla  mieszkańców stolicy Podlasia. Supraśl jest tak fajny, że wymyka się wszelkim ocenom. Znajdziemy tu przyrodę,  zabytki, unikalne muzeum ikon, monaster,teatr Wierszalin. status uzdrowiska,  atmosferę i dobre jedzenie, czyli wszystko co potrzeba, by się nim zachwycić i żeby tutaj wracać.Wszyscy na Podlasiu kochamy Supraśl i mam nadzieję, że pokochacie je i wy.ZIELONE ARBORETUM W KOPNEJ GÓRZE

Idealne miejsce na długi, relaksujący spacer, podczas którego można dodatkowo podszkolić  wiedzę na temat  rodzajów drzew i krzewów. Na terenie 26 ha zgromadzono ponad 300 gatunków roślin występujących  na terenie Puszczy Knyszyńskiej ale też i na świecie. Arboretum jest czynne od kwietnia do października w godzinach 9-19, wstęp jest bezpłatny. Obok arboretum w pobliżu rzeki Sokołdy znajduje się zbiorowa mogiła Powstańców  Listopadowych, a nieco dalej powstaje  Rezerwat Pokazowy Żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. WIEŚ  BOCIANIA W PENTOWIE

Pentowo, to zaledwie jedno gospodarstwo, drewniany stuletni dwór z przyległościami, który w szczególnie upodobały sobie  bocianie rodziny. Na terenie gospodarstwa znajduje się obecnie ponad trzydzieści  gniazd bocianich,  niewielka bociania galeria i dwie wieże widokowe. Doskonałe miejsce na rodzinny spacer i podglądanie bocianich zwyczajów. Na terenie gospodarstwa znajduje się również stadnina koni.KUROWO I NARWIAŃSKI PARK NARODOWY

W malutkiej miejscowości Kurowo w zabytkowym murowanym dworku mieści się siedziba Dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego, a tuż obok parku dworskiego znajduje się "Kładka wśród bagien" z której zaobserwujemy bogactwo flory i fauny nadnarwiańskiej przyrody.  Przy odrobinie szczęścia można tam zobaczyć nie tylko wszelkiego rodzaju ptactwo, ale  nawet króla bagien- łosia. Tuż obok parku, w nieczynnej żwirowni znajduje się nietypowa atrakcja- najmniejsza jaskinia w Polsce, która ma tylko 1,5 m długości.
KŁADKA WANIEWO- ŚLIWNO

Półtorej kilometra drewnianych kładek przerzuconych przez nadnarwiańskie rozlewiska i starorzecza. Konstrukcja posiada ruchome pływające platformy umożliwiające przeprawę z jednego brzegu kładki na drugi. Trzeba samemu je przeciągnąć. Kładka łączy dwie miejscowości i można na nią wejść zarówno od strony Waniewa jak i Śliwna. Platforma widokowa pośrodku kładek umożliwia podglądanie dzikiej przyrody i pięknych zachodów słońca. Polecam spacer brzegiem Narwi w Waniewie,coś pięknego, szczególnie wiosną.
17 komentarzy :

 1. Przyznam, że się zachwyciłam, nie wiedziałam, że tam tak pięknie. Bociania wieś mnie zaskoczyła, zachwycałam się zresztą co chwilę. Ja tam z wielką chęcią pojadę. Mam trochę daleko, ale wszystko jest możliwe. Oj no teraz będę kombinować, jak tam pojechać. :D Przepiękne zdjęcia, pozdrawiam bardzo serdecznie. :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Najchętniej odwiedziłabym białostocki pałac Branickich - siedzibę hetmana Klemensa Branickiego.
  Co jakiś czas spotykam tę osobę w różnego rodzaju publikacjach internetowych.
  Poza tym Planty i Supraśl są dla mnie interesujące.
  Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki!!! Część miejsc znam, bo planowałam majowy wyjazd w tamte strony. Teraz nie wiem kiedy to nastąpi, ale dzięki Tobie, mogę jeszcze dołożyć niektóre atrakcje np. bocianią wieś lub ruchomą kładkę. Bardzo atrakcyjne miejsca. Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały program wyjazdu na Podlasie, cześć z tych rzeczy widziałam, ale nie wszystkie. Może kiedyś będzie okazja skorzystania z zestawienia najciekawszych miejsc na Podlasiu. Do dłuższego czasu marzy mi się Supraśl.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dwa lata temu zwiedzaliśmy Podlasie i zupełnie się z Tobą zgadzam, oprócz nieskażonej przyrody jest mnóstwo zabytków.Czytając tego posta, aż się uśmiechnąłem pod wąsem, przecież to wypisz wymaluj nasza trasa zwiedzania. Część z tych miejsc już publikowałem na blogu a wiele jeszcze czeka na publikację. Byliśmy zauroczeni Podlasiem i pewnie jeszcze kiedyś wrócimy. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podlasie, piękna kraina.
  Na lipiec mam zaplanowaną wycieczkę do tej pięknej krainy.
  Tylko czy dojdzie do skutku tego nie wiem.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 7. Podlasie już na liście, nie mogę się doczekać, by się tam wybrać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Droga Inko, od lat Podlasie jest na naszej liście podróżniczej.
  Wspaniałe, piękne miejsca proponujesz. Dziękuję za informacje.:)
  Pozdrawiam Cię jeszcze majowo. Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaimponowały mi "KUROWO I NARWIAŃSKI PARK NARODOWY" i "KŁADKA WANIEWO- ŚLIWNO". :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Och jak tam pięknie. Każde Twoje doskonałe zdjęcie zachęca do odwiedzenia tej niezwykłej krainy. Podlasie jest na naszej liście podróżniczej. Mam nadzieję, że spełni się nasze marzenie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy wpis, chyba sobie zrobię z tego pdf-a ku pamięci. Mam w planie ponownie zwiedzić Podlasie, gdyż w okolicach Augustowa byłem siedemnaście lat temu i nie mam zbyt wielu zdjęć. Nie prowadziłem jeszcze wtedy bloga, aparat miałem na film i liczyła się każda klatka. Potem w 2011 byłem w okolicach Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i najdalej na północ dotarłem do Tykocina. Chyba najwyższy czas zobaczyć wskazany przez Ciebie region? Pozdrawiam!
  gss powiększenie

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawie przedstawiłaś Podlasie i okrasiłaś wszystko świetnymi zdjęciami. Mnie przekonałas,że warto tam pojechać, a lato tuż, tuż. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz na co dzień to, do czego niektórzy tęsknią. Dlatego planują urlop na Podlasiu albo w podobnych klimatach. Kiedyś byłam króciutko w Białymstoku, ale zwiedzałam m.in.Supraśl, Kruszyniany, BPN. Pięknie tam.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj Inko.
  Nie znam tych terenów, ale jestem pod wrażeniem. zamki, pałace, stare chaty, to moje klimaty właśnie.
  Może, jak Bóg da, to kiedyś tam zawitam.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dziękuję za polecenie tego pięknego miejsca na wakacje, przyjacielu. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić stare miasto Tykocin.
  Uwielbiam budynki historyczne.

  Pozdrowienia z Indonezji, Inka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Great article..I am looking so forward to your blog comment and I love your page on your post.. That is so pretty..កីឡាបាល់ទាត់​ អនឡាញ

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)