KAMIENNE KRĘGI NA KASZUBACH

2017/07/05


Kamienne kręgi w na Pojezierzu Kaszubskim spowija aura tajemniczości. Nie do końca wiadomo kto, kiedy i w jakim celu jakim celu zbudował te zagadkowe, ułożone z kamiennych brył okręgi w Węsiorach, oraz kilka im podobnych w Babim Dole, Odrach  na Pomorzu Wschodnim czy Grzybnicy koło Koszalina? Czy były centrami kultu, obserwatoriami astronomicznymi, miejscem spotkań rad plemiennych a może cmentarzyskami wojowników  i arystokracji plemiennej?  Czy odprawiano tam jakieś szczególne rytuały?

Badania archeologiczne cmentarzysk znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kręgów wykazały, że za ich twórców należy uważać Gotów,  którzy w  I wieku naszej ery w poszukiwaniu lepszych warunków do życia opuścili swe chodne i niegościnne ziemie północnej Europy. Przez ponad 150 lat mieszkali  na ziemiach dzisiejszego Pomorza, pozostawiając po sobie groby i kurhany.  Ale czy kamienne kręgi były również ich autorstwa? Równie dobrze można założyć, że Goci i Gepidzi  w swoich wędrówkach  natknęli się na już  istniejące już tajemnicze  miejsca i zaadaptowali je dla własnych celów. Być może kamienne kręgi kręgi były dziełem żyjącej tam 500 lat wcześniej wieloetnicznej ludności kultury pomorskiej, a może nawet są  jeszcze starsze?  Niestety, tego  już się raczej nie dowiemy.Ludność kaszubska zamieszkująca te  ziemie, ma swoją własną teorię na temat pojawienia się tajemniczych kręgów na Pomorzu. Według starych, kaszubskich opowieści tajemnicze kręgi są dziełem mitycznych olbrzymów– Stolemów. Stolemy, jak głoszą legendy, zamieszkiwali Kaszuby w czasach przedhistorycznych. Odznaczali się wielkim wzrostem i ogromną siłą dzięki czemu ryli koryta rzek, przerzucali głazy  i ogólnie wpłynęli na ukształtowanie krajobrazu współczesnych Kaszub.  Notabene- chwała im za to, bo według mnie wykonali wspaniałą robotę!
Rezerwat archeologiczny  Kamienne kręgi w Węsiorach położony jest na łagodnych wzniesieniach nad malowniczym jeziorem Długim, w sosnowym lesie w pobliżu miejscowości Węsiory. Warto zobaczyć to pięknie położone miejsce i spędzić tam krótką chwilę, teren emanuje bowiem spokojem, powagą i dobrą energią, która sprzyja uczuciu wyciszenia i relaksu, jaki daje bliski  kontakt z naturą. Skupisko obejmuje 10 kamiennych kręgów i dwa niepełne oraz dwadzieścia kurhanów, wewnątrz których spoczywają szczątki przedstawicieli starożytnej arystokracji. Wieńce kamienne  związane są z grobami, natomiast kamienne kręgi nie mają nic wspólnego z pochówkami.  Kręgi składają się z pionowo ustawionych, wąskich głazów umieszczonych w równych odległościach w wygrzebanych do tego dołkach. Średnice kręgów wahają się od ponad 30 metrów do  7 metrów. Niektóre z nich posiadają pośrodku również menhiry, czyli stojące pionowo pojedyncze głazy, czasem posiadające rysy ludzkiej twarzy.

Cmentarzysko jest odwiedzane często przez wielu radiestetów, bioenergoterapeutów i miłośników terapii naturalnych. Uważają oni, że posiada ono wielką moc,  wyczuwaną szczególnie w czasie letniego i zimowego przesilenia. Twierdzą także, iż kamienne kręgi mają także właściwości uzdrawiające oraz, że każdy kamienny krąg jest odzwierciedleniem jakiegoś gwiazdozbioru.


Kolejnym ciekawym miejscem na Kaszubach jest zespół grobów i kamiennych kręgów w Trątkownicy- Babim Dole. Trzeba dodać, że wszystkie te stanowiska  były w swoim czasie starannie przebadane przez archeologów z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Łódzkiego. „Kamienne wesele” w Trątkownicy, to zespół składający się z typowo gockich kurhanów otoczonych wieńcami z kamieni oraz z kilku kamiennych kręgów.  Na tym cmentarzysku odkryto również jednak wcześniejsze  pochówki z około 500 lat przed Gotami, kiedy Pomorze zamieszkiwała ludność kultury pomorskiej, która już wcześniej na tym samym miejscu chowała swoich zmarłych w grobach z wielkich płyt kamiennych zawierających popielnice ze spalonymi kośćmi.  Na miejscu można zobaczyć 5 kurhanów i 3 kamienne kręgi. Czy kamienne kręgi były dziełem Gotów, jak to się im przypisuje, nie wiadomo. A może mają one bardziej zagadkową historię?

17 komentarzy :

 1. Rzeczywiście zagadkowe i tajemnicze miejsce...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem w tym pierwszym miejscu (w końcu nazywam się GOTkiewicz :)))). Generalnie całe Kaszuby są fajne i inne, niż pozostałe pagórowe krainy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedni muszą odznakę GOT zdobywać zaliczając dziesiątki szlaków, schronisk i szczytów a inni się z GOT rodzą... Czy to sprawiedliwe?

   Usuń
  2. Kaszuby i mnie zauroczyły, uważam, ze są równie ładne, jak Podlasie ;)

   Usuń
 3. Byłem widziałem wszystko za wyjątkiem ludzkich obliczy w kamieniach (a wyobraźnię mam mocną), więcej tam ezoterycznego amoku, niż archeologii. Bo naukowcy dość zgodnie twierdzą że to miejsca pochôwków, które mogły też pełnić pewnemrole sakralne.
  To co widzimy obecnie to zresztą rejonstrukcja w myśl zasady że ma być niesamowicie, a jak kamień leży to pewnie kiedyś stał. A kamienne kręgi po prostu usypano w wszelakiego kamiennego gruzu który zalegał okolicę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Inko.
  Widuję takie kamienne kręgi w moich wędrówkach.
  Jeden taki jest niedaleko mojego miasta.
  Wiele jest wersji o ich przeznaczeniu...
  Mnie wystarcza, że są.
  Pozdrawiam i do siebie zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 5. Makro: nie, ale nie protestuję :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Głazy z rysami ludzkiej twarzy; to wszystko wygląda bardzo tajemniczo.
  Dość dużo jest tych kręgów.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle ciekawych miejsc kryje ziemia. Jestem pod wrażeniem. Nigdy tam nie byłam.
  Dziękuję za te wyprawę wirtualną.
  Pozdrawiam Cię Inko serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne i bardzo tajemnicze kręgi.

  OdpowiedzUsuń
 9. O, nie znałam tego miejsca! Ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ostatnio widziałam menhir w Korczewie. Nie wiem czy wierzyć w moc menhirów czy nie wierzyć. Na wszelki wypadek przytuliłam na szczęście :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o takich kręgach w Polsce, ale bardzo ciekawe to jest :)

  OdpowiedzUsuń
 12. wow, jak pięknie! muszę się tam wybrać, widać, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bylismy swego czasu. Fajne miejsce, zdobra energia. A Kaszuby-uwielbiam. Masz racje, jak dobrze, ze ktos kiedys tak uksztaltowal ten krajobraz. Jest pieknie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkiego co piękne, życzliwe i dobre z serca życzę na ten świąteczny czas.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)