Czasem zastanawiam się, dlaczego tak lubię odwiedzać skanseny? Czy dlatego, że taki wyidealizowany obraz wsi wpisuje się w moje wyobrażenie o życiu bez pośpiechu na progu własnego domu? Czy jest to raczej moje romantyczne wyobrażenie o dawnej, sielskiej wsi, przesyconej zapachami świeżo skoszonego siana z łąk oświetlonych ciepłymi promieniami zachodu słońca nad stodołą?
Przecież wiem, że życie dawnych wieśniaków, to była ciężka praca, głód na przednówku, czasem skrajne ubóstwo i wyzysk przez właścicieli... Widząc czyste, wysprzątane obejścia w dzisiejszych skansenach trudno wyobrazić sobie, jak ciężko było żyć ówczesnym chłopom, których zagrody nawet w przybliżeniu nie wyglądały tak ładnie i schludnie, jak te w dzisiejszych muzeach wsi. Wtedy przypomina mi się scena z filmu "Noce i dnie", gdy Bogumił Niechcic obejmuje w posiadanie zrujnowany folwark na którym wszystko tonie w błocie i nawet ekonomowie i zarządcy folwarków mieszkają w warunkach urągających wszelkim obecnym standardom.
W moim życiu niewiele miałam do czynienia z pracą na roli, przyglądałam się tym zmaganiom jedynie z punktu wiszenia obserwatora, lecz zdaję sobie sprawę, ile to wymaga wysiłku. I mimo wszystko uwielbiam zwiedzać skanseny. Za tę ich zgodę na życie z prawami natury, prostotę i sielskość. Nie wierzę, że istnieje ktoś, kto nie chciałaby zamienić dzisiejszego stresu, pośpiechu i życia w towarzystwie gadających pudełek na wieczorny śpiew słowików w maju za miedzą, sad pełen kwitnących jabłoni i gęsi gęgające o poranku za chałupą?
Skansen w Ciechanowcu ma nietypową lokalizację, ponieważ położony jest na terenie pięknego zespołu parkowo- pałacowego
rodziny
Starzeńskich. Dlatego oprócz chłopskich zagród i drewnianych dworków szlacheckich z pogranicza podlasko-mazowieckiego, możemy podziwiać tam również piękny
klasycystyczny
pałac, oficynę, stajnię i wozownie oraz jeden z niewielu czynnych młynów wodnych, co potęguje wrażenie podróży czasie i daje pełniejszy obraz czasów, które bezpowrotnie minęły...
Informacje praktyczne:
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, miasteczku położonym na granicy województw: podlaskiego i mazowieckiego
ul. Pałacowa 5
18-230 Ciechanowiec
woj. Podlaskie
www.muzeumrolnictwa.pl