PETALOUDES czyli Dolina Motyli

2014/05/28

Petaloudes, czyli  Dolina Motyli położone  jest wśród wzgórz na południowy zachód od miasta Rodos.

Motyle w Dolinie Motyli, to właściwie ćmy niedźwiedziówki , które w to ocienione miejsce zwabia swoisty mikroklimat , żywica drzew ambrowych i zapach kwitnących ostów. Zlatują się tam tysiącami z wielkich odległości w terminie  od czerwca do września. Najbardziej kolorowo wyglądają w locie, ale absolutnie nie wolno ich płoszyć. Najwięcej jest ich w lipcu i sierpniu.

`
 Nie zaobserwowaliśmy tam zbyt wielu tych nocnych motylków,   za to zobaczyliśmy przyjemną, cienistą , porośniętą drzewami  dolinkę, w  której przy szemrzących strumykach i wodospadach można odetchnąć od skwaru upalnego dnia. Doskonałą odskocznię od rozgrzanych plaż i kamiennych murów. Długość ścieżki spacerowej wijącej się wśród kamieni przez mostki i kładki  wynosi około 2 km.


Bardzo malownicze miejsce, tylko...trzeba dobrze wytężać wzrok, aby na początku czerwca zauważyć tam  motyla.

Konkurs pt." Odszukaj ćmę."

Nie widać ? To może zrobię zbliżenie?


Po dłuższej zabawie w chowanego z nocnymi motylami ... w końcu, w świetle dnia,  udało się zobaczyć, że ćma niedźwiedziówka wygląda tak:


Na  dnie dolinki panował przyjemny chłodek,  nad dolinką panował upał, a z parkingu samochodowego zlokalizowanego na pobliskim wzgórzach roztaczał się przepiękny widok.


Ech, szkoda, że  zdjęcia nie oddają zapachów kwitnących kwiatów i aromatu górskich ziół,  jakie się  tam w powietrzu unosiły..


1 komentarz :

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)