Z DALA OD DROGI

2016/01/04

Położone  na uboczu. Ukryte przed wielkim światem.
Zagubione gdzieś na skraju wschodniej Polski. Z dala od  ruchliwych dróg. Gdzie brzmi niezmącona pośpiechem cisza. Świątynie dumania. Oazy spokoju.


 Kruszyniany.

 Polski Orient. Mniej więcej 6 km od granicy z Białorusią. Kilka wieków temu osiedlili się tutaj polscy Tatarzy- Lipkowie. Otwarta szeroko brama prowadzi do swojsko drewnianego meczetu.  W starej części mizaru omszałe kamienne nagrobki.
Koterka 

Samotna cerkiew, położona na wilgotnym, leśnym uroczysku, z dala od jakichkolwiek zabudowań. Obok cudowna studzienka. Sacrum i magia. Więcej nic nie trzeba.Tuż obok szlaban graniczny i pas ziemi niczyjej oddzielający Polskę i Białoruś. W pobliżu  podzielona granicą na pół po II wojnie  miejscowość Tokary. Jedna część wsi po stronie polskiej,druga po białoruskiej. Niezwykłe miejsce.

 


Klukowicze

Skromne okruchy szlacheckiego świata. Zaledwie kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Drewniany, przedwojenny dworek  i kamienne zabudowania dworskie w zapuszczonym parku dworskim. Od strony  parku mieszka starsza pani. Ostatnia strażniczka starego dworu.Plutycze

 Położona z dala od głównych dróg sielska, bajkowo-kolorowa wieś. Jedna, długa ulica,  a wzdłuż  niej  drewniane chatki.  Z  XIX i XX wieku. Z okiennicami.  O  zdobionych szczytach, rzeźbionych  nadokiennikach i narożnikach. Niektóre w krzykliwie  jaskrawych kolorach. Stare kobiety na ławeczkach przed domami. I zatrzymany w miejscu czas. 
Saki

Niby drogowskaz wskazuje drogę, lecz trafić niełatwo. Ale warto, by poczuć niezwykły spokój tego położonego z daleka od zgiełku miejsca.
To tam, gdzie samotna studnia i krzyż przydrożny czuwa. Pośród szumu sosen. Ozłocona niskimi promieniami jesiennego słońca osiemnastowieczna cerkiew z niebieską dzwonnicą.
I cisza.


."Gościu znużony, gościu znudzony,
 jeśli ci kiedyś będzie po drodze, 
zajrzyj tu do nas koniecznie..."


27 komentarzy :

 1. Pokazujesz wspaniałe i bardzo ciekawe miejsca i cieszę się, że niektóre oglądałam sama ( Kruszyniany i drewniane zdobione domy ). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle pięknych miejsc na Podlasiu jest jest jeszcze do obejrzenia! Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Za to kocham Podlasie. Można tam uciec i zapomnieć o wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzę, by w końcu te wszystkie miejsca zobaczyć i wybrać się w tamte strony! Cudowne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale piękne miejsca! Wschód Polski jest kompletnie dla mnie nieznany i nawet nie spodziewałbym się, że można tam znaleźć tyle malowniczych miejsc! Absolutnie muszę się wybrać w podróż tamtymi szlakami!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezwykłe miejsca, gdyby nie ten wpis nie wiedzielibyśmy o ich istnieniu. Bardzo nas zaciekawiły i może uda nam się zajrzeć tam całkiem niedługo. Zimą prezentują się z pewnością równie pięk ie. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ tam pięknie. Te budowle w promieniach zachodzącego słońca wyglądają zjawiskowo.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tutaj naprawdę zatrzymał się czas... Bardzo malownicze i ciekawe miejsca nam pokazałaś. To prawdziwa oaza spokoju, tutaj naprawdę można by wypocząć...
  Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj Inka.
  O rany, ale fajne cerkwie. Nie miałem nawet pojecia, że istnieją.
  W Kryszynianach byłem dawno temu i przy okazji. Byłem pod wrażeniem.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne budynki sakralne. Kolorowe i barwne. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Inko, wpisuję na listę podróżniczą. Biję się w piersi - nie znam tych stron Polski, a są widzę piękne i takie ciekawe.
  Dziękuję za ten wspaniały post.
  Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jejku jaka to zupełnie inna Polska, aż się wierzyć nie chce. Wszystkie zdjęcia są niesamowite, ale pierwsze cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ściana wschodnia to mój ulubiony region naszego kraju :)Nigdzie indziej nie jest tak magicznie jak tam..

  OdpowiedzUsuń
 14. Wspaniałe miejsca, niezwykłe budynki. Rzeczywiście jakby czas się zatrzymał.
  Polska jest taka piękna. Szkoda, że tak mało czasu na zobaczenie tego wszystkiego...

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaczarowane miejsce..
  Cudne zdjecia..

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniała okolica, tylko pięknych obiektów, miałam okazję zobaczyć tylko Kruszyniany. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj,
  w tym roku byłem na wykopaliskach niedaleko Koterki, jakieś 10 km. Kopałem w Mielniku. Są tam ciekawe ruiny późnośredniowiecznego kościoła. Koterki niestety nie zobaczyłem, Grabarki też - ale za to zwiedziłem kilka cmentarzysk średniowiecznych, zarówno kurhanowych jak i płaskich.
  Masz rację, to magiczne miejsce. Sam nazywam je "Płaskim Beskidem Niskim" ;)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne zdjęcia i niesamowite widoki. To też Polska, choć jakże inna. Warto o niej wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Inko, oglądam ten post kolejny już raz. Zakochałam się w tych cerkiewka, domkach... i chcę poznać miejsca z Twojego postu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak pieknie pokazane! Mysle, ze miejsce piekne same w sobie, zyskalo duzo dzieki Twoim fotografia.

  OdpowiedzUsuń
 21. a to ja mam dokladnie tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 22. Podlasie to chyba najbardziej malownicza część Polski, u mnie w lubelskim również zachowało się trochę takich pięknych chat, pewnie z tego względu że mieszkam tuż przy granicy z Białorusią ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Co za klimat! Wspaniale przedstawiłaś na zdjęciach ten baśniowy kawałek Polski, a I opis potrafi przenieść wyobraźnię. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaplanować tam wycieczkę :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Sciana wschodnia to jest to o czym marzę i chcę zobaczyć ,no a potem wychodzi jak zwykle.Grecja.Może jak będę coraz bardziej bała się lotu samolotem, a z każdym lotem ten strach u mnie większy, wreszcie zobaczę cuda w Polsce, których u nas dostatek.Inka, jak zwykle przepięne zdjęcia, niezwykle!!!

  OdpowiedzUsuń
 25. Przepiękne miejsca. Jestem zauroczona tymi terenami. Wiem, że niedługo odwiedzę je ponownie i pozwiedzam nowe miejsca. I znowu się pozachwycam... :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wstyd, wstyd - zupełnie nie znam tego regionu Polski.
  Cudowne miejsca i piękna, stara architektura. No i te kolory.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę na moim blogu. Ucieszę się, jeśli pozostawisz po sobie komentarz. ;)